הבעה דרך הקלדה היא שיטה חדשנית להקלדה הבעתית שפיתחה יעל כהן. השיטה מאפשרת חיבור בין הקלט לפלט, ודיוק ביכולת להצביע על אותיות ולחברן למילים המבטאות מחשבות פנימיות.

אני מתארגן ומבצע את מה שאני חושב.

דרך ההבעה בהקלדה ישנה אפשרות להביע את עולמי הפנימי, מחשבותי, השקפותי ,רצונותי ויחסי לסביבה.

 

זה תהליך מורכב במהלכו יש ללמוד את הטכניקה של ההקלדה,ולפתח את מיומנות ההבעה השפתית והתקשורתית,  ומעבר לכך יש להתמודד עם תהליך של חשיפה אישית ,על יתרונותיה וחסרונותיה. זה תהליך רגיש במהלכו האדם מגלה את עצמו לעצמו ולסביבתו.

 

 

השיח באמצעות הקלדה מאפשר עיבוד ודיון בנושאים שונים שעד כה לא היתה יכולת לעסוק בהם. ניתן לנתח תהליכים פנימיים ומורכבים, להבין גורמים לתסכול או קושי, ולמצוא את הדרך להתגבר עליהם. אחד התחומים הוא חיפוש הדרך לחבר בין הרצון לבין הביצוע והצעת דרכים לפתרון (תהליך קוגניטיבי).

 

 

יכולת של אנשים אוטיסטים ועם דיספרקסיה להקליד באופן עצמאי וממוקד, דורשת תרגול רב שמביא לרמת מודעות גבוהה, מיקוד חשיבתי ושליטה פיזית, תוך הפנמת השלבים המוטוריים שמאפשרים את הפעולה המדוייקת.

 

מיומנויות דומות נדרשות מהאדם על מנת להצליח לבצע פעילויות אחרות הקשורות לתפקודים יומיומיים (כמו רחצה, התלבשות, אכילה..). ניתן לראות איך יכולת ההתארגנות והשליטה על החשיבה והביצוע הנדרשים להקלדה, מוכללים לתחומים מגוונים.

"הכתיבה נתנה למשפחה כלים להגיע לאורן ולתקשר אתו. אנחנו מתכתבים אתו, קוראים אתו שירים ושואלים מה דעתו, עושים אתו שיעורי בית ועוד... זה נותן לנו מסגרת של עבודה אתו וזה מאד משמעותי."

על השיטה