מקום להבעה

במקום להבעה נפגשות קבוצות של ילדים, מתבגרים ובוגרים , אוטיסטים , כפי שהם קוראים לעצמם "האנים האוטיסטים". פה הם נפגשים  על מנת  להביע את עצמם באמצעות ההקלדה, ולנהל שיח בנושאים רבים ומגוונים הנוגעים לחייהם האישיים והקבוצתיים.

לאנשים שנמצאים במקום להבעה, יש שפה, ותרבות ורצון לתקשורת ,ויש להם הזדמנות להביע את השפה בדרכם האותנטית, תוך כדי למידה ספונטנית שמתרחשת בתהליך הדיאלוג ההדדי.

השיח יכול להתנהל בכל מקום: בחדר השיחות בו מתנהלות בכל פעם שיחות בנושאים שונים, באחד המרכזים- מרכז נגרות, מרכז גינון ,אמנות, בישול, כושר או גופנפש.

השיח מתנהל גם  במסגרת הקורסים – אלה נושאים אותם החברים מציעים ללמידה משותפת ואחראים על הנחייתם. אחת לחודשיים מתקיימות מליאות בהם שותפים החברים הצעירים והבוגרים , ובמהלכן החברים מעלים את הנושאים שלהם לקורסים.  

הקבוצה משמעותית מאוד להתפתחות של היחיד, ודרך הקבוצה יש לכל אחד הזדמנות לבחון את עולמו, השקפותיו ולהביא לשינוי בהרגלים שלו או לגמישות חשיבתית. בתוך השיח הקבוצתי מתרחשת רכישת ההבעה בהקלדה,מתוך דברי החברים או תגובות המנחים.  

בכל יום מתקיים מפגש מוסיקלי משותף לכולם, בו אנשי הצוות מקפידים לא לדבר, כמו החברים, וכולם מרגישים את הקצב של התופים וכלי הנגינה האחרים, ורוקדים במשותף.

החונכות היא מרכז מהותי ביותר במקום, כשכל חבר יכול לחנוך חבר אחר או איש צוות ,וכך לסייע לו להתמודד עם שאלות, חששות, רצונות ,עכבות  או לקבל מידע בו הוא מעוניין.

החברים במקום להבעה הם שגרירים, המעבירים את מסר היכולות החבויות בתוכם אל הבתים שלהם, בתי הספר, הסביבה הקרובה וכל מי שרק פוגש אותם. חברי מקום להבעה, מחוללים שינוי!

"אני משאיר בעולם חותם"

החזון של החברים הוא להעביר את המסר שלהם לעוד ילדים, בוגרים , הורים, אנשי מקצוע ומשפחות, על מנת להביא לשינוי בתפיסה של הסביבה את האנשים האוטיסטים, ובעיקר לאפשר לחבריהם ולעצמם חיים מלאים, מאושרים, מלאי סיפוק ומודעות עצמית.

 

 

 

מקום להבעה - מנוהל על ידי יעל כהן, מפתחת שיטת "הבעה באמצעות הקלדה" ביחד עם גדי שטיינברג.

במקום להבעה פועל צוות מקצועי רב-תחומי, שהתמחה בשיטה ,הורים ,מתנדבים, וכמובן - החברים, מורי הדרך.

אנחנו נמצאים במתחם מתנ"ס "נווה עמל", בית פוסטר, הרצליה, ופועלים בשיתוף פעולה מלא עם צוות המרכז הקהילתי.

חברי "מקום להבעה" מפעילים ספריה קהילתית "ספרית בדותות ואמיתות", עוסקים בעבודות שונות על פי תחומי העניין שלהם במרכז הקהילתי , ושותפים לפעילות המגוונת המתקיימת בו.